Press Releases
Tri County Technical College

Anderson ""Oconee ""Pickens

This release prepared by the Office of Public Relations and Marketing.
Rebecca Eidson, Director, 646-1507,
Lisa Garrett, Public Relations Associate, 646-1506,

Dr. Ronnie L. Booth Delivers Address to Summer Graduates


(By Lisa Garrett)

ANDERSON --- President Ronnie L. Booth offered Tri-County Technical College’s summer graduates five lessons that can be applied in life and at work at the College’s commencement ceremony.

Two hundred-and-ninety-nine graduates received degrees, diplomas and certificates at the College’s summer commencement held August 6 at the Anderson Civic Center.

“Each of you has developed a specialized skill or knowledge while at Tri-County that separates you from many others in our society. You may now be ready to hit the job market or you may be finishing an interim step along the way to more knowledge and skills. Whatever the case, one thing is for sure. You will neither live nor work in isolation.  You will live and work in family, in community, in this country and the larger context of an ever more global society and economy,” said Dr. Booth. 

He outlined the following points in his address:
1.  Put first things first.  Decide what is really important to you in life, he said.  “Keep that as the bedrock, the starting and ending point, the central focus in your life and build other things around it.  Ask how new things that come along fit with your first-order values, the enduring things that matter to us when the veneer is pulled back.”
2.  Define who you are or others will do it for you.  Every relationship you are in will seek to define you in some way, he said.  “My best advice is to not only define yourself, but also think about your relationships and the role you play in each of them.” 
3.  Set your direction.  Set a plan for life, he advised.  “If you have no life plan, no foundational values, then you will be continually whipsawed by circumstances and may wake up some place that you prefer not to be.  The best way to minimize that possibility is to establish your direction, set your standards and develop that all-important life plan.  The journey is much more enjoyable and meaningful when you do so.”
4.  Under promise and over deliver.  Be careful what you promise that you can do or deliver, he said.  “Deliver what you promise and a little more.  Instead of over promising and under delivering, leave others with whom you do business smiling because you gave a greater service, a better product, better care, higher quality, or superior value than they expected.  When you do that, others will want an encore performance.”

5. Never stop listening.  Never stop learning.  “To continue to grow intellectually, to improve in our skill area, to continue to develop relationships, and to have a chance to be successful, we must listen, listen, and then listen some more.  By listening, I mean doing so with our ears, our eyes, our emotions, all of our senses,” he concluded. 

Following Dr. Booth’s address, he and other College officials presented degrees, diplomas and certificates to the following graduates: 

Abbeville County
From Abbeville:
          Kayla Beth Anderson, Expanded Duty Dental Assisting; Angela Marie McCaslan, Introduction to Manufacturing Management Technology; and Anna Lauren Willis, Expanded Duty Dental Assisting

Anderson County

From Anderson:
          Luis Antonio Araiza, Associate in Arts; Chadwick Neal Baxter, Management; Virginia Darlene Ollis Branch, Industrial Electronics Technology; Jennifer Erin Browning, Surgical Technology; Whitney Rogers Burnette, Pre-Nursing; Sherri Lynette Burns, Data Entry Clerk; Layasha Tonita Cade, Expanded Duty Dental Assisting; John Bradley Cain, General Technology; Erin Renee Calvin, Computer Technology; Cindy Al Chamblee, Practical Nursing; Kristie Dawn Curry, Administrative Office Technology; Stephanie Nichole Dalton, Criminal Justice Technology; Mary Whitt Davis, Industrial Supervision Technology; Lori H. Dobbins-Parasho, Respiratory Care; Brenda Mae Eberhart, Computer Technology; Jessie Olecia Renee Gibson, Surgical Technology; David Marcus Grisham, Radio and TV Broadcasting; Levone Guy, Introduction to Manufacturing Management Technology; Clinton Redding Hall, General Technology; Janice T. Hanks, Medical Assisting; Christopher, Hardy, Industrial Electronics Technology; Scott Allen Harper, Industrial Electronics Technology; Cynthia Ann Harrell, General Technology; Kayla Marie Hayes, Practical Nursing; Amanda Rae Hill, Practical Nursing; Lauren Michelle Holden, Associate in Arts; Tracy L. Howard, Management; Anthony Dwayne Hubbard, Industrial Electronics Technology; Miranda Marie Hudson, Management; Raymond Leques James, General Engineering Technology; Matthew Robert Kuney, Computer Technology; Lachandra Lindsey Lee, Management; Moses Vernard Lee, Crime Scene Investigations; Kristy Denice Lomax, Criminal Justice Technology; Lauren Denise Mays, Expanded Duty Dental Assisting; Katina Gabrielle Miller, Respiratory Care; Halei Dawn Moose, Practical Nursing; Deidra Denese Mull, Surgical Technology; Marisa Nicole Mundy, Surgical Technology; Alicia Danica Neal, Management; Travis Westley Newman, Crime Scene Investigations; Donna Michelle Owens, Respiratory Care; Walter Curtis Parks, Associate in Arts; Jessica E. Partridge-Porter, Practical Nursing; Whitney Denise Peace, Practical Nursing; Jennifer Claire Reid, Associate in Science; Jeremy Scott Richey, Associate in Arts; Julie Renee Roberts, Pre-Nursing; Daryl Eric Ruhland, Computer Technology; Mechelle Roxann Simmons, Respiratory Care; Shane Anthony Simpson, Expanded Duty Dental Assisting; Jessica Kayla Strickland, Expanded Duty Dental Assisting; Robert Y. Tam, Associate in Arts; Shirley Williams Vandiver, Early Childhood Development; Tonia Elaine Ware, Administrative Office Technology; Candice Alisha Webb, Expanded Duty Dental Assisting; Wendi Ellen Webber, Management; Amanda Leigh Whitt, Practical Nursing; Whitney Leigh Wiles, Practical Nursing; James Todd Williams, General Technology; Kayla Farrow Williamson, Expanded Duty Dental Assisting; and Lisa Marlene Young,

Associate in Science

From Belton:

          Tammie Lynn Brown, Surgical Technology; Mark Alan Goff, Practical Nursing; Lynsey Nicole Higgins, Surgical Technology; John Leonard Martin, Jr., General Technology; Jackie Wayne Mills, Jr., Criminal Justice Technology; Samantha Shane Pruitt, Management; and Wendy Dean Stuart, Practical Nursing.

From Honea Path:

          Christopher S. Sears, Industrial Electronics Technology

From Iva:
          Gary Wayne Cobb, Computer Technology; and Brandie Leigh Hiott, Medical Office Specialist

From Pelzer:

          Dawn M. Chastain, Medical Assisting; and Jonathan Seth Shepherd, Criminal Justice Technology

From Pendleton:

          Robert E. Brothers, Industrial Supervision Technology; Tonia Michelle Greene, Practical Nursing; Jacqueline Theresa Johnson, Practical Nursing; Jacob Derek Moore, Associate in Arts; Catelyn Tracey Neal, Associate in Arts; Carla Sue Rice, Practical Nursing; Daviette Bea Robinson, Medical Assisting; Joshua Franklin Smith, Associate in Arts; and Dorothy Martell Warnock, Data Entry Clerk

From Piedmont:
         Edward J. Hansen, Associate in Arts; Richard Evan Tripp, Radio and TV Broadcasting; and Jason Robert Walker, General Technology

From Starr:

          Christina Marie Thornton Dyar, Administrative Office Technology; and Lacey Lashay Gaines, Practical Nursing.

From Townville:

          Michele Bane Carroll, Criminal Justice Technology; Patricia Ann Latimer Dixon, Management; Marian L. Patterson Nalley, Pre-Nursing; and Brandy Michelle Stowe, Surgical Technology

From Williamston:

          Joshua David Back, Hardware Technician; and Jacob Riley Bouchillon, Industrial Electronics Technology

Oconee County

From Fair Play:

          Jeremy Luke Black, Associate in Arts; Jenny Leann Driver, General Technology; and Debbie Willis Wood, Surgical Technology

From Salem:

          Leigh A. Rogers, Respiratory Care

From Seneca:

          Ryan Walker Baer, CNC; Rhonda Lynn Brady, Early Childhood Development; Rebecca Caroline Brown, Administrative Office Technology; Tracey Marie Carr, Associate in Science; David Delgado-Vazquez, Computer Technology; Robert Allen Falkner, Gas and Arc Welding; Matthew Benjamin Fielder, Associate in Arts; Sonya Lashay Gibson, Surgical Technology; Jessica Lynn Hawkes, Respiratory Care; Michelle A. Hendrickson, Respiratory Care; Heidi L. Henson, Management; Christopher John Hudgins, Criminal Justice Technology; Amber Lavelle Nesbitt, General Technology; Sheila Louise O'Kelley, General Technology; William Michael Parker, Radio and Television Broadcasting; Amanda Janette Rayburn, Practical Nursing; Amber Nicole Robbins, Expanded Duty Dental Assisting; James Larry Shoemaker, Industrial Electronics Technology; Tracie Crowder Smith, Practical Nursing; Benjamin Lee Watkins, Machine Tool Technology; Christopher L. Wilbanks, Radio and TV Broadcasting; Amber Leigh Wilhelmson, Management; Lauren R. Woodward, Associate in Arts; and Krista Lanette Wulff, Practical Nursing

From Walhalla:

          William Alan Burton, Industrial Supervision Technology; Tina Lynn Crowe, Associate in Arts; John Marvin Finkenstadt, Machine Tool Technology; Jenna Leigh Lemere, Administrative Office Technology; Frederick Thomas Lyons, Machine Tool Technology; Robert Parrish, Surgical Technology; and Carrie Lee Smith, Associate in Arts

From West Union:

          Denise Kay Grant, Medical Assisting; Derrick Scott Loftis, Criminal Justice Technology; Brandi D. McCoy, Associate in Arts; and Billy Elliott Tribble, Management

From Westminster:

          Patrinia Shenay Blassingame, Criminal Justice Technology; Dana Marie Bradley, Associate in Science; Warren Richard Crumpton, Practical Nursing; Neal Coburn Gardner, Industrial Electronics Technology; Robert Author Graham, Industrial Electronics Technology; Dustin Thomas Gravley, Machine Tool Technology; Danny Eugene Hopkins, General Technology; Marc Allen Glenn Long, Machine Tool Technology; Jarrick Bekter Lee, Associate in Arts; Adam Bryan Lyles, Industrial Electronics Technology; Elena Victoria Mayfield, Surgical Technology; Kellie Darlene Miller, Practical Nursing; Margret Florentina Mendoza, Associate in Arts; Christopher Adam Nichols, Industrial Electronics Technology; Tanna Lee Sherin, Administrative Office Technology; and Jessica Marie Watkins, Practical Nursing

Pickens County

From Central:

          LaVonda Beth Bowen, Data Entry Clerk; Kianna Cymone Brown, Medical Assisting; Jennifer Rena Gillespie, Surgical Technology; Charles Steven Maida, Crime Scene Investigation; Jessica Elane Parham, Criminal Justice Technology; Jason Glenn Poole, Industrial Supervision Technology; Anna Nicole Reynolds, Expanded Duty Dental Assisting; Stephanie Leigh Robinson, Expanded Duty Dental Assisting; Chrissy L. Roness, Management; and Carla G. Williams, Surgical Technology.

From Clemson:

          Robert Lee Davis, Expanded Duty Dental Assisting; Jennifer Helen Dent, Accounting; Katherine Forest Dove, Management; Morgan Allison Fleming, Associate in Science; Jesse W. Frankum, Associate in Arts; Chadwick A. Hendricks, Industrial Electronics Technology; Maja Sljivic, Associate in Science; and Amanda Kay Smith, Practical Nursing

From Easley:

          Scott Michael Bernshausen, Practical Nursing; Christopher Russell Connelly, Associate in Science; Tabitha Nicole Craft, Medical Assisting; Timothy Kyle Duncan, Radio and TV Broadcasting; Jack T. Fox, III, General Technology; Victoria Catherine Frost-Brown, Expanded Duty Dental Assisting; Allison Faith Galloway, Pre-Nursing; Emily Nicole Garrett, Practical Nursing; Kendall R. Hickey, Radio and TV Broadcasting; John Frank Leonardo, Industrial Electronics Technology; Steven Scott McGregor, Industrial Electronics Technology; Leota Denney McIntyre, Practical Nursing; Catriona C. Mickey, Crime Scene Investigation; Samantha LeAnn Nicholson, Gas and Arc Welding; Tammy L. Pickens, Medical Assisting; Joshua Dallas Steele, Computer Technology; Kristen Dawn Thomas, Practical Nursing; Matthew Blake West, Welding; and Michele D. Young, Accounting

From Liberty:

          Jerrie Pauline Anton-Herman, Administrative Office Technology; Amanda Kathryn Black, Surgical Technology; Kelli Nicholle Burgess, Associate in Arts; Amanda Louise Dalton-Clark, Associate in Arts; Jamie Allan Graves, Computer Technology; Celeste Diane Kelley, Associate in Science; Paul Alexander Maw, Quality Assurance; Alan Douglas Rusnak, General Technology; Meghan Virginia Smith, Management; Teera Dai Sprouse, Expanded Duty Dental Assisting; and Carolyn Louise Cater White, Management

From Norris:

          Justin Derrick Bates, Industrial Electronics Technology

From Pickens:

          Preston Charles Barger, Industrial Electronics Technology; Ethan David Byers, Industrial Electronics Technology; Adam Michael Corne, Gas and Arc Welding; James Rodriquez Gilliard, General Engineering Technology; Chadrick Lee Stewart, CNC; and Jason Patten Swayngham, Industrial Electronics Technology

From Six Mile:

          Shane Craig Brown, Machine Tool Technology; Ashley Rene Klein, Management; Amy Christina Marshall, Practical Nursing; and Leah Ann Merck, Pre-Nursing

From Toccoa, Georgia:

          Julie Colleen McCurry, Respiratory Care

Charleston County

From Charleston:

          George William Frederick, Associate in Science

Greenville County

From Cleveland:

          Christina Lee Bergholm, General Technology

From Greenville:
          Stephen Richard Gamble, Pre-Nursing; Shauntavia Ayanna McCullough, Practical Nursing; and Nkemjika Ifeanyi Okonkwo, Practical Nursing

From Greer:

          Ernest P. Knowles, Respiratory Care; and Andrea Nicole Wilson, Nursing

From Marietta:

          Caleb Allen Wyatt, Industrial Electronics Technology

From Travelers Rest:

          Evan Michael Zeager, Radio and TV Broadcasting

Greenwood County

From Greenwood:

          Ericka Nicole Gold, Practical Nursing

Laurens County

From Mountville:

          Amanda Perrin Lollis, Expanded Duty Dental Assisting

Williamsburg County

From Kingstree:

          Henry Cleve Cox, Heating, Ventilation and AC Technology

County: Out of State

From Lafayette, LA:

          John Chris Blackston, Management

From Phippsburg, Maine:

          David Thomas Percy, Management

From Sarande:

          Adriana Qelemati, General Technology