Press Releases
Tri County Technical College

Anderson ""Oconee ""Pickens

 
This release prepared by the Office of Public Relations and Marketing.
Rebecca Eidson, Director, 646-1507, reidson@tctc.edu
Lisa Garrett, Public Relations Associate, 646-1506, lgarrett@tctc.edu
 

Fifty-Six Students Named to Tri-Countyís Presidentís List for Summer Term

FOR IMMEDIATE RELEASE 10/7/2009
(By Lisa Garrett)

PENDLETON ---  Fifty-six students have been named to Tri-County Technical College’s President’s List for the summer term.

To be eligible for the President’s List, a student must be classified as a degree, diploma, or certificate-seeking student; earn at least 12 credit hours in courses numbered 100 or above; attain a GPR of 4.00; and obtain a grade of “A” or “B” in courses numbered 100 or below, if grades of A and B are part of the grading system for courses.

 ANDERSON COUNTY

FROM ANDERSON:
          Melissa Renee Brown, Radio and TV Broadcasting; Carolyn Inez Geer, Administrative Office Technology; Warren Bernard Gillard, Industrial Electronics Technology; Kevin Clinton Harrison, Industrial Electronics Technology; James Matthew Hubbard, Industrial Electronics Technology; Darryl Wayne Manley, Industrial Electronics Technology; Deidra Denese Mull, Surgical Technology; Daryl Eric Ruhland, Computer and Information Technology; Ronald Curtis Stegall, Industrial Electronics Technology; Caleb N. Stone, Industrial Electronics Technology; Kristin Fleming Strickland, Medical Office Specialist; Michael Richard Wagner, Computer and Information Technology; Dontavis Rodgers Williams, Industrial Electronics Technology; John Patrick Wood, General Technology; and Araka Quivera Wright, General Technology

FROM BELTON:
          Vincent Tony Bryant, Medical Laboratory Technology

FROM HONEA PATH:
          Travis Kentrell Jackson, Computer and Information Technology

FROM IVA:
          Anthony Eugene Braswell, General Technology; Gary Wayne Cobb, Computer and Information Technology; and Bobby Ray Watt, General Technology

FROM STARR:
          Matthew Thomas Hilley, Associate in Arts; and James McElrath, Industrial Maintenance Technology

FROM WILLIAMSTON:
          Bryson Edward Davis, Industrial Electronics Technology

OCONEE COUNTY

FROM FAIR PLAY:
          Raymond Junior Robinson, General Technology

FROM RICHLAND:
          Jerry Lee Wood, General Technology

FROM SENECA:
          Luther Stacy Arledge, General Engineering Technology; Tim J. Fowler, Industrial Electronics Technology; Patrick Edward Smeader, Industrial Electronics Technology; and Donna Jean Wheeler, Medical Laboratory Technology

FROM TAMASSEE:
          Dennis Chad Holbrooks, Industrial Electronics Technology

FROM WALHALLA:
          Joshua Timothy Moore, Industrial Electronics Technology; and Shannon Lee Winchester, General Technology

FROM WEST UNION:
          Justin Barry Smith, Management

FROM WESTMINSTER:
          Bridgette Michelle Boggs, Administrative Office Technology; Jessica Dawn Burgess, Administrative Office Technology; Anthony Patrick Gehrels, Industrial Electronics Technology; and Mark Eugene Rogers, Computer and Information Technology

PICKENS COUNTY

FROM CENTRAL:
          Harold Truman Mullinax, Industrial Electronics Technology

FROM CLEMSON:
          Sonya Elizabeth Mitchell, Associate in Arts; and Joshua David Peal, Computer and Information Technology

FROM EASLEY:
          Richard Byrd Bates, Industrial Electronics Technology; Tina Denise Brown, Industrial Electronics Technology; William Christopher Hayes, Industrial Electronics Technology; Jessica Elaine Robinson, Computer and Information Technology; Douglas Alan Warner, Machine Tool Technology; and Charron Delonte' Warren, Associate in Science

FROM LIBERTY:
          Kelli Nicholle Burgess, Associate in Science; Timothy Michael Edwards, Industrial Electronics Technology; Joshua Ray Garza, Industrial Electronics Technology; and Dennis Lee Thurman, Management

FROM PICKENS:
          Michael Daniel Buckley, Computer and Information Technology; Nathan James McJunkin, Industrial Electronics Technology; Lynsey Hope Newton, Expanded Duty Dental Assisting; Stephen Russell Sexton, Industrial Electronics Technology; and Tina Ethel Thrasher, General Technology

OUT OF AREA:
FROM SPARTANBURG:
          Derrick Lamont Talley, Industrial Electronics Technology

 
.