Press Releases
Tri County Technical College

Anderson ""Oconee ""Pickens

 
This release prepared by the Office of Public Relations and Marketing.
Rebecca Eidson, Director, 646-1507, reidson@tctc.edu
Lisa Garrett, Public Relations Associate, 646-1506, lgarrett@tctc.edu
 

Forty-Nine Students Named to Tri-Countyís Deanís List for Summer Term

FOR IMMEDIATE RELEASE 10/7/2009
(By Lisa Garrett)

PENDLETON --- Forty-nine students have been named to Tri-County Technical College’s Dean’s List for the summer term.

To be eligible for the Dean’s List, a student must be classified as a degree, diploma, or certificate-seeking student; earn at least 12 credit hours in courses numbered 100 or above; attain a GPR of 3.50 – 3.99; and obtain a grade of “A” or “B” in courses numbered 100 or below, if grades of A and B are part of the grading system for courses.

ANDERSON COUNTY

FROM ANDERSON:
          Angie Marie Burriss, Early Childhood Development; John Bradley Cain, Industrial Supervision Technology; Jason Christopher Castaneda, Criminal Justice Technology; Lauren Elizabeth Castrinos, Associate in Arts; Kristie Dawn Curry, Administrative Office Technology; Christin Marie Ervin, General Technology; Joann Fant, Computer and Information Technology; Shereai Raquel Greenlee, Administrative Office Technology; Morneek Evette Groves, Medical Assisting; Andrew Blake Hall, Associate in Science; Jonathan Paul Hodge, Management; Lillian Nicole Mattress, Administrative Office Technology; Kyle Dillon Shepherd, Industrial Maintenance Technology; and David Jason Strickland, Industrial Maintenance Technology

FROM PELZER:
          Sandra Lynn Black, Accounting

FROM PENDLETON:
          Audra Elease Brock, Management

FROM HONEA PATH:
          Andrew Richard Taylor, Industrial Electronics Technology

FROM STARR:
          Bradly Russell Zepeda, Criminal Justice Technology

FROM TOWNVILLE:
          John Stephen Bradberry, Machine Tool Technology

OCONEE COUNTY

FROM FAIR PLAY:
          Ryan Lynn Cobler, Associate in Arts

FROM MOUNTAIN REST:
          Hannah Kasey Webb, Associate in Science

FROM SALEM:
          Clayton James Baxter, Industrial Electronics Technology; and Kayla Nicole Burgess, Associate in Science

FROM SENECA:
          Jacob Max Amerson, Industrial Electronics Technology; Shanna Melinda Campbell, Criminal Justice Technology; Lisa Requal Cobb, Criminal Justice Technology; Charles Jody Durham, General Technology; Sonya Lashay Gibson, Surgical Technology; Andrew Brock Mize, General Technology; Jessica Anne Rainey, Veterinary Technology; and Justin Brunson Stokes, Associate in Science

FROM WALHALLA:
          Richard Ronnie Blackwell, Practical Nursing

FROM WEST UNION:
          Kristy Brooke LeCroy, Medical Assisting

FROM WESTMINSTER:
          Robert Neil Joost, Computer and Information Technology

PICKENS COUNTY

FROM CLEMSON:
          Blake Elliott Jennings, Criminal Justice Technology

FROM EASLEY:
          Jessielyn Mendoza Bolt, Nursing; Liana Rebecca Brown, General Technology; Victoria Catherine Frost-Brown, Associate in Science; and Catriona C. Mickey, Criminal Justice Technology

FROM CENTRAL:
          George Melton Caddell, Industrial Electronics Technology; and Tony D. Nazar, Radio and TV Broadcasting

FROM LIBERTY:
          Chelsea Morgan Adams, Industrial Supervision Technology; and Sherry Diane Turner, Administrative Office Technology

FROM PICKENS:
          Sharon Dianne McCall, General Technology

FROM SIX MILE:
          Michael Aaron Hendricks, General Technology

OUT OF COUNTY

FROM CHESTER:
          Timothy Grant Raines, Associate in Science

FROM FLORENCE:
          Samuel Coleman Sanders, Associate in Science

FROM ROCK HILL:
          Samuel Elliott Epps, Associate in Science

OUT OF STATE:
FROM BANNER ELK, NC
          Brenda Mae Eberhart, Computer and Information Technology

 
.