One Hundred-and-Sixty-Six Students Named to
Tri-County’s President’s List for Fall Semester
FOR IMMEDIATE RELEASE 2/23/2009
(By Lisa Garrett)
PENDLETON --- One hundred-and-sixty-six students have been named to Tri-County Technical College’s President’s List for the fall semester.
To be eligible for the President’s List, a student must be classified as a degree, diploma, or certificate-seeking student; earn at least 12 credit hours in courses numbered 100 or above; attain a GPR of 4.00; and obtain a grade of “A” or “B” in courses numbered 100 or below, if grades of A and B are part of the grading system for courses.
ANDERSON COUNTY
FROM ANDERSON:
VirginiaAnneBaldwin, General Technology; VirginiaDarlene OllisBranch, Industrial Electronics Technology; VincentTonyBryant, Medical Laboratory Technology; MatthewRyanDeitz, Mechanical Maintenance; JasmineDeluna, Criminal Justice Technology; BryanDavidDyar, Heating, Ventilation, and Air Conditioning Technology; JamesMatthewGarrison, Associate in Science; DeniseAnnGrabowski, Administrative Office Technology; RobertJacobGrumbles, Associate in Science; GretaAnnHand, Early Childhood Development; RobertLeeHanks, Industrial Electronics Technology; BenjaminJ.Hanley, General Technology; DustinAnthonyHarris, Radio and TV Broadcasting; DanielAdamHayes, Industrial Maintenance; DonnisDeeHollingsworth, Nursing; JamesMatthewHubbard, Industrial Electronics Technology; NwamakaMariaIbekwe, Administrative Office Technology; MichelleLynnJohnson, General Technology; DanaMichelleKrause, Management; ThaoTrangLatham, Expanded Duty Dental Assisting; AnnoraRae HagoodMartin, Early Childhood Development; CrystalMarieMichaud, Associate in Science; ChristopherToddMinton, Electronics Engineering Technology; KellyNicoleMoore, General Technology; MichaelDennisNash, Associate in Science; PatriciaNicholsonParrish, Veterinary Technology; AngelaNicolePhillips, Associate in Arts; JennaErinPopham, Veterinary Technology; GlennMichaelQuigley, Nursing; AndrewPhilipRandall, Associate in Science; DarylEricRuhland, Computer Technology; MandyJeanScott, Nursing; SamaraRoseShaw, Early Childhood Development; KyleDillonShepherd, Industrial Maintenance; JackieShawnSmith, Heating, Ventilation, and Air Conditioning Technology; CalebN.Stone, Industrial Electronics Technology; JamesM.Turner, Heating, Ventilation, and Air Conditioning Technology; ShondraTracyWebb, Early Childhood Development; DontavisRodgersWilliams, Industrial Electronics Technology; and ToniaLynnYork, Management.
FROM BELTON:
RobertPatrickCaulder, Management; RyanTylerCook, Computer Technology; WesleyNealKing, Engineering Graphics Technology; ShannonReneeSloan, Criminal Justice Technology; HannahMariaWhitfield, Nursing; and ValerieRenee'Yarbrough, Radio and TV Broadcasting.
FROM HONEA PATH:
ChristopherMichaelBagwell, General Technology; and ShelleyGreenRobinson, Accounting.
FROM IVA:
LauraEdwardsMcGill, Nursing; and BobbyRayWatt, Industrial Maintenance.
FROM PENDLETON:
AyshiaLatrilMcClary, Medical Laboratory Technology; TrentDouglasRandles, General Engineering Technology; LeslieR.Reynolds, Industrial Electronics Technology; MichaelAnthonySparace, Associate in Science; and DonnaLynnVanadore, Administrative Office Technology.
FROM SANDY SPRINGS:
PhillipShawnCollins, Associate in Arts.
FROM STARR:
EmilyBrookeCarver, Nursing; ChristinaMarie ThorntonDyar, Administrative Office Technology; AmandaLaneMaddox, Associate in Science; JonathanLanceMoore, Associate in Science; JefferyJohnO'Donnell, Industrial Electronics Technology; and KathrineElizabethYon, Medical Laboratory Technology.
FROM TOWNVILLE:
ShaneneJeanKing, Criminal Justice Technology.
FROM WILLIAMSTON:
BrandonCodyCrawford, Associate in Science
OCONEE COUNTY
FROM FAIR PLAY:
PaulaAnneGrubbs, General Technology; ShannonKennedyOwens, Nursing; and RaymondJuniorRobinson, Industrial Maintenance.
FROM MOUNTAIN REST:
RonaldEugeneLigeikis, Electronics Engineering Technology; and MicheleLynsieScovel, Criminal Justice Technology.
FROM SENECA:
TinaLynnChavez, Administrative Office Technology; JeffreyCarlDodd, Criminal Justice Technology; DianaFigueroa, General Technology; TimJ.Fowler, Industrial Electronics Technology; MargaretRayeGreagan, Associate in Arts; AngelaE.Hannah, General Technology; MelodyMaeHolley, Medical Laboratory Technology; TeresaFayJohnson, Early Childhood Development; AlexaundriaElizabethJones, Associate in Arts; DurrellJavonMast, Associate in Science; BobbyRayMcClure, Criminal Justice Technology; SherriLynnReece, Administrative Office Technology; AmberNicoleRobbins, Expanded Duty Dental Assisting; LauraSuzanneShaw, Veterinary Technology; AmeliaDawnShirley, Associate in Science; PatrickEdwardSmeader, Industrial Electronics Technology; DonnaJeanWheeler, Medical Laboratory Technology; and TylerGrantYoder,Associate in Science.
FROM TAMASSEE:
DennisChadHolbrooks, Industrial Electronics Technology.
FROM WALHALLA:
HeatherNicoleCasper, Management; CheriElizabethChristensen, Practical Nursing; MitchellD.Ladd, Electronics Engineering Technology; JennaLeighLemere, Administrative Office Technology; and JoshuaTimothyMoore, Industrial Electronics Technology.
FROM WEST UNION:
HollyLynneGarant, Veterinary Technology
FROM WESTMINSTER:
MelissaMarieBoatwright, Associate in Science; JessicaDawnBurgess, Administrative Office Technology; LetitiaH.McGuffin, Criminal Justice Technology; KellieDarleneMiller, Practical Nursing; ChristopherAdamNichols, Industrial Electronics Technology; MarkEugeneRogers, Computer Technology; JoshuaStephenRyan, Criminal Justice Technology; CynthiaLouiseWestmoreland, Associate in Science; and AmyWaltersWoody, Administrative Office Technology.
PICKENS COUNTY
FROM CENTRAL:
JessicaRobinBerkshire, Administrative Office Technology; LaVondaBethBowen, Administrative Office Technology; GeorgeMeltonCaddell, Industrial Electronics Technology; ChelseyM.Calzadilla, Associate in Arts; KevinTobiasDillard, Medical Laboratory Technology; LindsayNicoleMinyard, Administrative Office Technology; MarquesDuaneRobinson, Associate in Science; CrissyL.Roness, Management; JulianRosarioSylvestro, University Transfer;and JessicaO'NealTaylor, Associate in Science.
FROM CLEMSON:
ElizaKirkBagwell, Medical Laboratory Technology; BrianRaymondMoroney, Medical Laboratory Technology; DanaBeardShkor, Industrial Electronics Technology; and RachelKaySute, Associate in Science.
FROM EASLEY:
SummerTesiaChambers, Veterinary Technology; KerryNicoleCotter, University Transfer; WalterChadDavenport, Crime Scene Investigations; AllisonFaithGalloway, Nursing; SamuelToddGroen, General Technology; KyleBarrettHopkins, Industrial Electronics Technology; WilliamJosephLarocque, Medical Laboratory Technology; JohnFrankLeonardo, Industrial Electronics Technology; CatrionaC.Mickey, Criminal Justice Technology; TracyLynnPerry, Administrative Office Technology; NickolasGrantSmith, Veterinary Technology; and RondaReneaSmith, Administrative Office Technology.
FROM LIBERTY:
JerriePaulineAnton-Herman, Administrative Office Technology; LoriAnneChandler, Nursing; KaylaAnnDickson, Administrative Office Technology; TimothyMichaelEdwards, Industrial Electronics Technology; MelissaBrothersGrasty, Management; KrystalGailMcKee, Industrial Electronics Technology; AlexisJordanOwens, Nursing; JenniferLorraineRoss, General Technology; EllenMarieUnderwood, Administrative Office Technology; and KeithLewisVanNeel, Industrial Electronics Technology.
FROM NORRIS:
AmberDawnBracken, Medical Laboratory Technology; and CarolynVenessaCunningham, Computer Technology.
FROM PICKENS:
JohnPaulBracken, Associate in Science; StevenAllenDay, Industrial Electronics Technology; ChristopherCharlesEllenburg, Heating, Ventilation, and Air Conditioning Technology; CrystalDuncanHerring, Early Childhood Development; AdamDouglasSanders, Industrial Electronics Technology; KaleneAnnSmith, Administrative Office Technology; KendallBlakeSnipes, Industrial Electronics Technology; and FranklinLeroyWaldrop, Machine Tool Technology.
FROM SIX MILE:
MichaelAaronHendricks, Industrial Maintenance; KatelynMarieMerck, Administrative Office Technology; and KimberlyNicoleYoung, Management.
FROM SUNSET:
BriannaPortiaNewman, Nursing.
OUT OF COUNTY:
FROM ABBEVILLE:
KaylaBethAnderson, Expanded Duty Dental Assisting.
FROM COLUMBIA:
MollyJoanMcWhirter, Associate in Science.
FROM FORT MILL:
MichaelToddBaker, Associate in Arts.
FROM FOUNTAIN INN:
JoshuaAndrewDillard, Nursing.
FROM GREENVILLE:
CollinDavidBridges, Associate in Science.
FROM HEMINGWAY:
JessicaRenaePowers, Associate in Science.
FROM ISLANDTON:
TabathaYvonnePowell, Associate in Arts.
FROM LEXINGTON:
DanielMichaelGould, Associate in Science.
FROM MARIETTA:
TedLeroyJohnson, Heating, Ventilation, and Air Conditioning Technology.
FROM MAULDIN:
VictoriaSewallFolmer, Veterinary Technology.
FROM MOUNT PLEASANT:
ElsaDianePysh, Associate in Arts.
FROM RICHLAND:
JerryLeeWood, Heating, Ventilation, and Air Conditioning Technology.
SarahElizabethNewburn, Associate in Arts. |