pr3.gif (2143 bytes)
trtc1.gif (3459 bytes)

Anderson dot5.gif (848 bytes)Oconee Pickens

 
This release prepared by the Office of Public Relations and Marketing.
Rebecca Eidson, Director, 646-1507, reidson@tctc.edu
Lisa Garrett, Public Relations Associate, 646-1506, lgarrett@tctc.edu
 

One Hundred and Five Students Named to Tri-Countyís Presidentís List for Spring Semester

FOR IMMEDIATE RELEASE 6/28/2006

CONTACT: LISA GARRETT, 646-1506

PENDLETON --- One hundred and five students have been named to Tri-County Technical College’s President’s List for the spring semester.

          Each of these students has attained a GPR of 4.0 in curriculum courses or a grade of A in Comprehensive Studies courses.

ANDERSON COUNTY

FROM ANDERSON:
Melisa Darlene Aiken, Ryan Sterling Alexander, Jessica Davis Anderson, Melissa Holloway Bailey, Wanda G. Bannister, Lakesha L. Brownlee, Ellis M. Dortch, Lisa Renee Duffy-Bunn, Stephanie Renay Hackett, Amy J. Laskoski, Charity D. McGaha, Christine D. Mech, April Michelle Montjoy, Lisa Ann Quinones, Zachary N. Schuch, Annette Elizabeth Shaw, Jennifer E. Shiflet, Felicia Ann Smith, Tanner William Stokes, Alicia Swaney and Tyrone Demond Williams.

FROM BELTON:
Sharia Kamesha Arnold and Cynthia Jo-Beth Bratcher.

FROM HONEA PATH:
Julia Whitridge Fielding and Amanda Renee Whitfield.

FROM IVA:
Jessica R. Burdick and Paul V. McBride.

FROM PELZER:
James William Crawford, Jr.

FROM PENDLETON:
Edward Nathan Bennett, Nancy W. Blair, Tina Ann Elrod, Angela Lee Gambrell, Ronak Patel and Traci Delores Williams.

FROM STARR:
Karen Thornton Brown and Alvin K. Moore.

FROM TOWNVILLE:
Trisha M. Hardy and Joshua Matthew Ormes.

FROM WILLIAMSTON:
Martha Jean Bagwell, Patricia Lyn McConnell and Ashley Nicole Sweet.

OCONEE COUNTY

FROM FAIR PLAY:
Kathryn Susan Cantrell.

FROM MOUNTAIN REST:
Britta A. Chapman.

FROM SENECA:
Michelle Brandy Bryant, Donald R. Clark, Glinda Pressley Jenkins, Elizabeth S. Robertson Little, Tema Seigler Nicholas, Ann K. Nugent, Sharon Monica Patton, Karen Diane O'Kelly Richardson, Karen Ann Smith, Sara Victoria Waltman and Jennifer Leigh Zambito Worley.

FROM TAMASSEE:
Kerri Allissa Hardin.

FROM WALHALLA:
Teresa Sue Burrell, Michael P. Chappell, Michele L. Heller, Melissa Kay Pelfrey and Heather L. Underwood Robinson.

FROM WEST UNION:
Kevin Carl Mueller, Deborah Lynn Nicholson and Brittney Nicole Poore.

FROM WESTMINSTER:
Randy Dale Burton, Michael James Cannon, Tammy Lynn Crowley, Neil O. Gonzalez, Angela Mary Helmer McCurley, Matt Steven Smith and William Pervis Traynham.

PICKENS COUNTY

FROM CENTRAL:
Lindsay Elizabeth Ackerman, Lauren O. Foster, Wayne Alexander Jackson, Shannon Olivia Massey, Clifton Shane McMahan, Joseph Franklin Perry, Kathryn Leigh Ray and Jesse Mark Reeves.

FROM CLEMSON:
Elizabeth G. Benedict, Sharon A. Hyden and Yuan Jiang.

FROM EASLEY:
Tonya D. Bagwell, Ashley Marie Blackham, Pamela E. Bowens, Heather Darlene Callahan, Brian P. Hamby, Sara C. Harris, Sandra Alexander Malone, Angela Danielle Mauldin, Frances Powell Moore, Andrew J. Radich and Darolyn Jennifer Stratton.

FROM LIBERTY:
Marcella Lynn Belcher, Melinda M. Hayes, Anna Brock Miller, Alison Elaine Rogers and Brian Edward Swafford.

FROM PICKENS:
Michael Arthur Barfield.

FROM SIX MILE:
Doris Marie Adams, Keith Daniel Beall, Cheryln D. Brown and Mark Troy Reeves, II.

OUT OF COUNTY

FROM ABBEVILLE:
Miranda Donaldson Young.

FROM GREER:
Amber Lynn Landacre.

FROM YORK:
Jennifer A. Sheaffer.

 



 
.